Budowa domu to inwestycja, jakiej plan musimy prześledzić z dużą dokładnością. Punktem, który bierzemy pod uwagę w pierwszej kolejności jest sam projekt przyszłego domu – stajemy wówczas przed wyborem, czy postawić na prywatny projekt dostosowany do naszych wymagań czy zdecydować się na projekt gotowy. Oba rozwiązania mają wady a także zalety. News został przygotowany przy współpracy z architektlodz.pl.

Zaletą projektów gotowych stworzonych przez wcześniej wybrane przez nas biuro architektoniczne jest z pewnością szybkość jego realizacji. Kilka dni od zamówienia projekt jest już gotowy i będziemy mogli przystąpić do załatwiania reszty dokumentów. Wykańczając dom będziemy mogli tutaj skorzystać z przykładowych aranżacji, które najczęściej przedstawiają wizualizację budynku i wnętrz projektów gotowych. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno możliwość doboru jednego z dostępnych wariantów, tego, który w największym stopniu będzie nam się podobał. Zaleta, która bardzo często przemawia za wyborem projektu gotowego to także kilkukrotnie niższa kwota niż projektu na indywidualne zamówienie.

Projekt indywidualny od samego początku jest robiony pod wskazaną działkę oraz spełnia wszelkie nasze wymagania. Na koniec dom będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju i zbudowany z pełną kontrolą ze strony inwestora. To rozwiązanie jednak pociąga za sobą dużo wyższe koszty a ponadto dłuższy proces projektowania. Wybór rodzaju projektu naszego przyszłego domu jest kwestią indywidualną jak również zależy od wielu czynników. Przedstawione opcje wiążą się z minusami a także plusami, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować oba rozwiązania.