Alkoholizm już od ładnych paru lat uważany jest za poważną jednostkę chorobową. Wpisuje się on w bardzo szeroki wachlarz uzależnień, które tylko przy pomocy profesjonalnej terapii udaje się przezwyciężyć. I w tym miejscu należy zaznaczyć, iż pokonanie choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, iż alkoholikiem zostaje się na całe swoje życie. Rzecz jednak w tym, że twoje życie ma szansę wyglądać całkiem inaczej. Uzależnienie wcale nie musi go determinować. Żeby jednak tak się stało, niezbędna jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeśli ktoś pragnie pokonać alkoholizm, wspaniałym miejscem do tego jest profesjonalna klinika leczenie w której posiada rzeczywiście charakter złożony. Pobyt w takim miejscu zapewnia 1-szy i podstawowy warunek skutecznej terapii – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora powinna również przejść detoks. To oczyszczenie organizmu jest absolutnie konieczne, nie tylko do oceny stanu fizycznego osoby uzależnionej, ale również do uświadomienia jej, jak mocno choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Ponieważ de facto walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie uzależnionego. To przez to psychologiczny aspekt uzależnienia od alkoholu jest tak ważny. Detoks alkoholowy Lublin w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeżeli ktoś nie chce się leczyć, jeżeli nie ma w sobie woli walki, trudno spodziewać się dobrych efektów.

 

Lekarze wiedząc o tym na początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, starają się w pełni zaangażować. Tych jednakże, którzy pragną walczyć, wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. W momencie gdy widzą, iż determinacja jest, że pacjent pragnie walczyć, podejmują kolejne kroki. W trakcie następnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do sedna kłopotu. Ponieważ sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Motyw, który zachęcił pacjenta do nadmiernego picia, leży za każdym razem gdzieś poza nim. I to znalezienie jego jest wówczas kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To z pewnością wymaga nieco czasu. Ale warto go wygospodarować, aby w końcu wyzwolić się od złego w swojej głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie kiedy to będzie zanami, można przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie pacjenta, jak może sobie radzić w stresujących chwilach. Właściwie dlaczego? Ponieważ zwłaszcza w takich chwilach powraca wielka ochota sięgnięcia po alkohol. Ponadto pacjent uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim i radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego nieduża dawka może spowodować nawrót uzależnienia.

 

Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo istotny. Możemy wręcz uznać, iż nie ma skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, owszem potrafi także dać wyśmienite wyniki, ale musi ono być pracą z psychologiem uzupełnione.